Kartepe Cad. Çınarlı Mah. No:38 Maşukiye / Kartepe / KOCAELİ
 
 

Kahvaltıda Mutluluk Var


Kahvaltı eskiden beri kültürümüzde önemli bir öğün olarak yer alsa da değişen yaşam koşullarında kimilerine göre zamanın kısıtlı olmasından ertelediği bir öğün olmaya başladı. Ancak hafta sonları ailece birlikte oturulan kahvaltı sofrası çoğu ailenin birlikte vakit geçirdiği en kıymetli zamanlar oluyor. Bir kahveyle veya bir çayla güne başlamak yerine aile ile birlikte kahvaltı sofrasında güne sohbet edilerek güne başlamanın tadı bir başka oluyor. Şairin dediği gibi ”kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” çünkü kahvaltı sadece karın doyurmak üzerine bir masa etrafında toplanılan bir öğün olmaktan ziyade ruhun da doyduğu bir yer oluyor. 

Kahvaltının Kısa Tarihçesi

Osmanlı’da ve Avrupa’da öğlen yemeğinden önce kahve yanında bir şeyler atıştırılması bir alışkanlıktı, günün ilk kahvesinden önceki öğüne de kahvaltı denilmektedir. 19. yy sonlarında öğün olarak kabul edilen kahvaltı, 20. yy’da ise sabahları yenilen bir öğün olarak yerleşmeye başlamıştır. Kahvaltı, mideyi sabahları rahatlatan bir yemek kültürü olarak her ülkede farklı şekillerde uygulanmıştır. Osmanlı da “kahveden önceki yemek” anlamındaki kahvaltı öğününü halk için, çorba içinde ekmek, kavun, yoğurt şeklinde olurken; zengin bir kahvaltı menüsünde ise bal, kaymak, peynir, reçel bulunurdu. Ayrıca çok eskiden beri kahvaltıda tüketilen ciğer ve ızgara et kültürü günümüzde çoğunlukla kavurma ve şarküteri ürünleri şeklini almıştır.

Motali Life Hotel’de Kahvaltı Keyfi

Maşukiye bölgesi gezilecek yerleri dışında kahvaltısı ile en meşhur bölgelerdendir. Maşukiye’nin benzersiz doğasında kahvaltı etmeden dönmek olmaz derseniz, Kartepe Maşukiye’nin en güzel noktasında bulunan otelimizin göl manzarasında, doğanın içinde hafta içi ve cumartesi günleri sabah 8:00 ile 10:30 arasında serpme kahvaltı yapabilirsiniz. Pazar günleri ise 8:00 ile 12:00 arasında geçmişten günümüze kahvaltının çeşitli ürünleri ile açık büfe kahvaltısında lezzetli ikramları tadarken bir yandan da sevdiklerinizle birlikte uzun sohbetler edebilirsiniz.

Kartepe Maşukiye’de bulunan Motali Life Hotel’de yeşilliğin içinde, dağ ve göl manzarasında kusursuz kahvaltı ve  tatil yapmak isterseniz bu linki tıklayarak rezervasyonunuzu internet sayfamız üzerinden tamamlayabilir, dilerseniz de 0262 354 22 70 numaralı telefondan bizlere ulaşarak rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Tüm soru ve görüşleriniz için ise bizlere her zaman yukarıdaki telefon numaralarının haricinde info@motalilife.com e-posta adresimizden de ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz restoran sayfamızı inceleyebilir ve ilgili bir başka yazımız olan Motali Life Lezzetleri blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sitede Arayın

Diğer Bloglar

  •